ANKIETY PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU

Drogi Rodzicu/Opiekunie,
bardzo się cieszymy, że zainteresowałaś/-łeś się tematem: jak wspierać rozwój dziecka.  Masz w ręku narzędzie, które pomoże Ci ocenić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, czy wymaga konsultacji ze specjalistą.  Każde dziecko skrywa w sobie talenty i zdolności, a my jako opiekunowie dodatkowo możemy go wspomóc w ich odkrywaniu. Ekspresja sensoryczna pozwala na wyzwalanie emocji u dziecka, dzięki temu staje się ono bardziej pewne siebie i buduje prawidłowo swoją samoocenę.

Ankieta została zaprojektowana z myślą o dziecku tak, aby pomóc w znalezieniu ewentualnych sfer rozwoju, w których należałoby je wesprzeć. Poniżej znajdziesz 8 kategorii wiekowych, ankieta zawiera pytania odnoszące się do:
– sposobu interakcji z innymi,
– funkcjonowania ciała w codziennym życiu,
– reakcji na codzienne czynności,
– emocji.
Pierwsze miesiące życia dziecka odgrywają bardzo znaczącą rolę w przypadku kreowania się własnego JA w przyszłości.  Często nie zdajemy sobie sprawy, że na rozwój dziecka wpływają różne czynniki, takie jak: sposób przyjścia na świat, otoczenie, dostęp do bodźców, które to z kolei bezpośrednio wpływają na rozwój komórek mózgowych dziecka.  Wszelkie zaburzenia rozwoju mają dalsze skutki, m.in.: zaburzenia zachowania oraz brak możliwości kontroli nad emocjami.
Jako rodzice/ opiekunowie stajemy przed wyzwaniem, jak ułatwiać dziecku  stawianie pierwszych kroków nie tylko w sensie dosłownym. Dzięki  świadomemu oraz kontrolowanemu wsparciu pomagamy dzieciom w pokonywaniu oraz niwelowaniu pewnych barier rozwojowych, które mogą się pojawić w życiu  dziecka. Wczesna interwencja ze strony rodzica/ opiekuna stanowi pierwszy krok w  stabilizacji procesu rozwoju dziecka.

Zachęcamy Cię, abyś poświęcił 5 min na wypełnienie ankiety, która pomoże w  ocenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też nie, czy już należy zacząć  wspierać swoje dziecko, bo wszyscy wiemy, że na pewno warto i nie tylko wtedy, gdy  pojawiają się zaburzenia, ale zawsze i każde dziecko. Dajmy swoim dzieciom szansę na szczęśliwe dzieciństwo i dobry start w dorosłość.  Codziennie wspierajmy ich rozwój!

Zmieniamy naszą stronę dla Was! - już wkrótce wszystkie ankiety będą dostępne

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 0-3 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 4-7 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 7-9 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 10-12 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 13-18 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 19-24 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 2-3 lat

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 4-6 lat

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 6 lat i więcej