Czy w domu można wspierać rozwój sensoryczny dziecka? Jak to zrobić?

Jako rodzice lub inni opiekunowie dziecka możemy skutecznie wspierać jego rozwój sensoryczny. Z powodzeniem można to robić w domowych warunkach, jednak niezbędne do tego jest odpowiednie przygotowanie. W tym celu wykorzystuje się m.in. zabawy z elementami sensoryki. To idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym, co szybko polubi większość maluchów. Ćwiczenia w zakresie rozwoju sensorycznego dziecka powinny być przeprowadzenie nie tylko w przypadku dzieci, u których zdiagnozowano zaburzenia SI.

Stymulacja malucha od pierwszych dni życia

Już na etapie pierwszych dni życia dziecka można stymulować jego rozwój sensoryczny. W tym celu stosuje się takie zabiegi jak m.in.: przytulanie, głaskanie, masowanie, bujanie, dotykanie, tańczenie, śpiewanie, poznawanie nowych faktur i materiałów, a także puszczanie muzyki. Jako rodzice powinniśmy skupić się na połączeniu kilku bodźców, dzięki czemu rozwój dziecka będzie przebiegał prawidłowo. Prawidłowa stymulacja sensoryczna odbywa się poprzez połączenie takich zmysłów jak: dotyk, smak, węch, wzrok i słuch.

Ćwiczenia poprzez zabawę

W ramach wspierania rozwoju sensorycznego dziecka można wykorzystać każdą chwilę, którą spędzamy z maluchem. Nawet najprostsze zabawy takie jak: rzucanie piłką, jeżdżenie samochodzikami, czy układanie klocków mogą korzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Warto zwracać uwagę na to, aby w swoich zabawach nie być monotonnym. Skupienie się tylko na jednym zmyśle sprawi, że inne pozostaną nieco wycofane. Zachowanie odpowiedniego balansu sprawi, że dziecko będzie odpowiednio rozwijać się w wielu obszarach. Profesjonalne gry i zabawy można znaleźć w internecie. Alternatywą jest bezpośredni kontakt ze specjalistami, którzy wskażą, jak wspierać rozwój sensoryczny dziecka. Dobrym wyborem okazują się również profesjonalne kursy i szkolenia, z których korzystają zarówno nauczyciele, jak i rodzice.

Dlaczego praca w domu jest tak ważna?

Małe dzieci w domu z bliskimi spędzają większość swojego dotychczasowego życia. Ten czas to ogromny potencjał do tego, aby zadbać o właściwy rozwój malucha na wielu płaszczyznach. Właśnie dlatego warto postawić na pracę w domu, aby rozwój sensoryczny dziecka przebiegał prawidłowo.