Czym jest przebodźcowanie i jak sobie z nim radzić?

Przebodźcowanie często kojarzone jest z małymi dziećmi jednak przestymulowanie również dotyka dorosłych i powoduje takie same skutki. 

Nadmiar bodźców dotyka nas codziennie – bombardowani zewsząd informacjami. Przez co nasze mózgi nieustanie przetwarzają informacje. Wszystkie bodźce zewnetrzne takie jak migające ekrany, sygnały dzwiękowe musi przetworzyć nasz system nerwowy. A przy tempie życia, które prowadzimy nie ma kiedy odpocząć, a to znów odbija się na naszym zdrowiu.

Skutki przestymulowania u dorosłych

Obciążeni zbyt wieloma bodźcami jesteśmy przemęczeni oraz apatyczni. Często również wtedy dokuczają migrenowe bóle głowy. To reakcja organizmu na przestymulowanie. Dużą rolę odgrywa wieczorna rutyna czy dzięki niej jesteśmy w stanie się wyciszyć i pomagamy sobie ukoić zmysły po ciężkim dniu. Niestety często wieczorem oglądamy serial, czy przeglądamy media społecznościowe, wpadając w spiralę przestymulowania, która niesie negatywne konsekwencje dla organizmu. Narażamy się wtedy na przewlekły stres, który może doprowadzić do wielu chorób:

  • depresji,

  • bezsenności,

  • problemów psychicznych,

  • zaburzeń apetytu,

  • problemów hormonalnych.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych przebodźcowaniem, trzeba się zastanowić jak wyeliminować bodźce, które negatywnie na nas działają. Również warto wiedzieć, co nas wycisza, bo dla każdego jest to coś innego – czytanie książki, spacer po lesie, wyczerpujący trening czy medytacja z jogą.

Jak wyciszyć przestymulowane dziecko?

Przebodźcowanie u dzieci objawia się tak samo jak u dorosłych. Jednak to my rodzice dbamy o zdrowie naszej pociechy. Warto więc wprowadzić rytuały, które pomogą wyciszyć naszą pociechę. Jeśli dzieci znają kolejność wszystkich czynności, które następują po sobie w ciągu dnia, czują się bezpiecznie, są spokojne i lepiej zasypiają. Dbałość o stałą porę snu oraz ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych procentuje spokojną nocą.

Wypełnij ankietę prawidłowego rozwoju dla określonego wieku Twojego dziecka, która pomoże w ocenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też nie. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie: klik.

Zapraszamy też do naszego sklepu: sklep.sgmkids.com