Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane, czyli jak niechcący można zahamować rozwój dziecka

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Niemniej czasem można przedobrzyć. Dziś kilka słów o tym, jak nadmierne chęci mogą zahamować rozwój dziecka

Wrodzony talent a rozwój dziecka

Chcąc rozwijać dziecko przez sztukę należy pamiętać, że każde dziecko jest zdolne. Nie można dopatrywać się oznak talentu i rozpaczać, jeśli ich nie widać. Tak naprawdę zdolności te wynikają z racji potrzeby tworzenia. Tworzenie to jest gwarancją harmonijnego rozwoju motorycznego, intelektualnego, emocjonalnego i społecznego.

Czas a rozwój dziecka

Nie od dziś wiadomo, dlaczego zajęcia dla najmłodszych trwają tak krótko. Dziecko nie jest w stanie skupić uwagi przez dłuższy okres czasu. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że po pięciu minutach rysowania ulega znudzeniu. Pięć minut to dla niego bardzo długi czas wytężonej pracy motorycznej. Jeśli więc potem zaczyna biegać po całym domu, należy się tylko cieszyć, bo nie jest nią wyczerpany.

Efekt końcowy a rozwój dziecka

W procesie tworzenia liczy się sam proces. To przy nim dziecko uczy się najwięcej. Nie ma znaczenia, co stworzy. Najważniejsze, że to jego dzieło symbolizuje osiągnięcie kolejnego etapu rozwoju.

Wierne odwzorowywanie a rozwój dziecka

Dziecięca sztuka jest bardzo abstrakcyjna. I nie ma w tym nic złego. To właśnie ta abstrakcja mieści w sobie ogromny ładunek emocjonalny, którego próżno szukać w wiernym odwzorowaniu rzeczywistości.

Czystość a rozwój dziecka

Zdarza się, że rodzice nie pozwalają dzieciom tworzyć bojąc się bałaganu. Czy jednak porządek jest ważniejszy od rozwoju dziecka?

Brak talentu a rozwój dziecka

Rodzice (zwłaszcza mamy) poproszone przez dzieci, aby coś narysowały, odpowiadają najczęściej „nie potrafię”. Tymczasem dziecku nie chodzi o to, aby to był idealny piesek czy kotek, tylko aby mama czy tata poświęcili czas na spełnienie jego prośby. Co więcej, odmowa uzasadniona brakiem umiejętności wysyła podprogowy komunikat, że brak talentu przekreśla szansę na rysowanie, przez co blokuje dalszy rozwój.

Planowanie a rozwój dziecka

Jeśli tworzymy razem z dzieckiem, zostawmy przestrzeń na kreatywność. Nie planujmy zbyt wiele. A jeśli już to robimy, nie trzymajmy się sztywno planu.

Pozwólmy dzieciom tworzyć na zasadach określonych przez nie. Najlepiej z produktami Get Dirty 😉

Źródła:

http://mamarak.pl/2017/05/7-doroslych-obsesji/