Etapy rozwoju integracji sensorycznej

Prawidłowe funkcjonowanie zmysłów i ich interakcje mają kluczowe znaczenie dla rozwoju każdego dziecka. Natychmiast po urodzeniu mózg dziecka otrzymuje wiele nowych bodźców – słuchu, wzroku, dźwięku i czucia. Ich prawidłowa interpretacja i reakcja nazywana jest integracją sensoryczną. Warto więc znać etapy rozwoju integracji sensorycznej. 

Jakie są etapy rozwoju? 

Prawidłowo funkcjonująca integracja sensoryczna powinna rozwijać się stopniowo, głównie w zależności od wieku dziecka. Znajomość etapów integracji sensorycznej może pomóc rodzicom w dokładniejszym obserwowaniu rozwoju dziecka i dostrzeżeniu z czasem pierwszych objawów chorób, które mogą pojawić się w tym obszarze.

W pierwszych chwilach życia organizm noworodka rozpoczyna długotrwałą naukę prawidłowej interpretacji, reagowania i łączenia informacji wytwarzanych przez narządy zmysłów. Jeśli procesy te przebiegają pomyślnie, dziecko nie powinno mieć większych problemów w późniejszym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Pierwszy etap rozwoju integracji sensorycznej

Zdolność przetwarzania bodźców dotykowych powinna być w pełni rozwinięta podczas pierwszych etapów rozwoju integracji sensorycznej u niemowląt. Wtedy też rozwijają się zmysły odpowiedzialne za utrzymanie równowagi, napięcie mięśniowe i związane z odbieraniem grawitacji. Dzieci poznają świat przede wszystkim poprzez dotyk.

Drugi etap rozwoju integracji sensorycznej

W drugim etapie rozwój małych dzieci polega głównie na zwiększeniu zdolności organizmu do poruszania się. Obejmuje to naukę podstaw zręczności i planowanie następnego ruchu. Ponadto rozwijają się również zdolności związane ze słuchem i wzrokiem.

Trzeci etap rozwoju integracji sensorycznej

Na tym etapie integracji sensorycznej kontrola ruchów rąk jest głęboko rozwinięta i widać, która z nich jest dominująca. Dzieci rozróżniają dwie strony ciała, poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową i percepcję słuchową.

Czwarty etap rozwoju integracji sensorycznej

Do tego czasu maluch powinien już w pełni rozwinąć wszystkie zmysły i bez żadnych problemów zacząć uczyć się czytać, liczyć i pisać. Dzieci zaczynają przyswajać sobie wszelkie normy społeczne i obowiązujące zasady postępowania.

Kolejne trzy lata to okres doskonalenia wszystkich procesów związanych z integracją sensoryczną. Dziecko powinno osiągnąć pełną dojrzałość pod tym względem w wieku dziewięciu lat.

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi artykułami irozmowami ze spacje listami na temat integracji sensorycznej na naszym blogu. Zapraszamy również do naszego sklepu: sklep.sgmkids.com