Kiedy moje dziecko czuje zbyt dużo.
W ostatnim artykule skupiliśmy się na podwrażliwości w kontekście zmysłu interocepcji. Przypomnijmy, że interocepcja umożliwia wymianę informacji pomiędzy naszym ciałem, a układem nerwowym, co pomaga w reagowaniu w określony sposób. Zaburzenia tego zmysłu powodują nieprawidłowe reakcje, a dzieci, które „czują” zbyt dużo w swoim ciele po prostu odczuwają nadmiernie docierające do nich bodźce. Przyjrzymy się dziś kilku sytuacjom, które być może rzucą nieco więcej światła na nadwrażliwość w kontekście interocepcji, a także podpowiemy, jak najlepiej wspierać najmłodszych, którzy zmagają się z tym zaburzeniem.
Intensywne reakcje na codzienne sytuacje
Drogi Rodzicu / Opiekunie – czy zauważyłeś, że Twoje dziecko odczuwa głód w bardzo intensywny sposób? I nie mamy tu na myśli sporadycznych sytuacji, kiedy dziecko nie jadło kilka godzin i z wielkim łaknieniem wręcz „rzuca” się na posiłek. Mówimy tutaj o codziennych sytuacjach, gdzie dziecko odczuwając pierwsze symptomy głodu musi go zaspokoić natychmiast, a gdy nie ma takiej możliwości wpada w złość i płacz. Dzieje się tak dlatego, że bodźce docierające z układu pokarmowego do mózgu interpretowane są we wzmożony sposób. Dziecko odczuwa ten głód kilka razy mocniej, niż może on być faktycznie.
Przyjrzyjmy się innej sytuacji. Dziecko biega i nagle lekko ociera się kolanami o podłogę. Ból, jaki czuje, jest o dużo większej skali niż u dziecka, które zmysł interocepcji ma w normie. Wynika to z intensywnego odczytywania sygnałów przez mózg, które to wysłało ciało w tym momencie, a to wywołuje taką właśnie reakcję.
Wyobraźmy sobie teraz letnie popołudnie i nadciągającą burzę. Temperatura powietrza spada. Jak dzieci z nadwrażliwością w zmyśle interocepcji zareagują na taką zmianę pogody? Również bardzo gwałtownie, co może być szokujące dla osób, które nie zmagają się z tym zaburzeniem. Reakcje organizmu są adekwatne do tego, co mówi w danym momencie układ nerwowy, a ten odbiera mocne czucie np. zimna i to w bardzo wyrazisty sposób.
Jak pomóc dzieciom z nadwrażliwością w zmyśle interocepcji
Zaburzenie w zakresie interocepcji może nieść za sobą wiele skutków w życiu codziennym. Odczuwanie naszego ciała jest bowiem kluczowe przy zachowywaniu czystości (potrzeby fizjologiczne), odczuwaniu emocji czy regulowania snu. Idąc dalej nieprawidłowości w odczuwaniu ciała mogą mieć konsekwencje w zaburzeniach odżywiania, funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej czy przyswajaniu nowych informacji.
W poprzednim artykule wskazaliśmy na kilka pytań, jakie warto sobie zadać, aby określić czy nasze dziecko potrzebuje wparcia terapeutycznego. Załączmy je ponownie.
Lista kontrolna: Interocepcja (autor: Aleksandra Światowska):
1. Czy dziecko posiada umiejętność nazywania swoich emocji?
2. Czy dziecko rozpoznaje sytuację, która może wywołać określoną emocję?
3. Czy potrafi ocenić, na jakim poziomie regulacji obecnie się znajduje?
4. Czy dziecko sygnalizuje pragnienie?
5. Czy dziecko sygnalizuje głód/ sytość?
6. Czy sygnalizuje potrzeby fizjologiczne?
7. Czy dziecko sygnalizuje zmęczenie/ senność?
8. Czy dziecko sygnalizuje, że jest mu za zimno bądź za gorąco?
9. Czy sygnalizuje, że odczuwa ból?
10. Czy dziecko rozpoznaje emocje innych ludzi?
Z naszego doświadczenie i osobistego i wynikającego ze współpracy z wieloma rodzicami wynika, że holistyczne wsparcie dzieci w ich rozwoju – zwłaszcza dzieci urodzonych w wyniku ciecia cesarskiego – jest kluczowe, aby rozwijały się w prawidłowy sposób. Dziś mamy tysiące możliwości, jak poprzez zabawę przemycać elementy terapeutyczne. Nie bójmy się również nazywać rzeczy po imieniu, ponieważ terapia to CUD współczesnego podejścia, a tutaj spotyka się nauka służąca poprawie dobrostanu jednostki, a kiedy tą jednostką jest dziecko, to tym bardziej warto z tego korzystać.
My, jako SGM Kids, otwarcie zachęcamy do wielowymiarowego wspierania dzieci, a dzięki stworzonym przez nas produktom cały proces jest miły, przyjemny i przede wszystkim czysty. Zapraszamy do oglądania i zamawiania Mini Pakietów Ekspresji Sensorycznej™ oraz produktów Get Dirty®, które pozwolą na zachowanie czystości podczas kreatywnej zabawy wspierającej rozwój zmysłów.
Źródła:
http://www.pppnt.com.pl/dla-rodzicow/84-interocepcja-a-emocje-i-zachowanie-dzieci.html
https://barbarapakula.pl/obszary-zaburzen-integracji-sensorycznej/
https://www.acusmed.pl/blog/interocepcja-a-powiez/