Jak przygotować dziecko z zaburzeniami sensorycznymi do przedszkola i szkoły?

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu lub szkole to ogromne przeżycie emocjonalne. Dotyczy to każdego malucha bez wyjątku. Razem z dzieckiem przeżywają to również rodzice. Wyzwanie wzrasta w przypadku dzieci z zaburzeniami sensorycznymi. Jak przygotować je do pójścia do placówki edukacyjnej, aby cały proces przebiegł sprawnie i bez niepotrzebnego stresu? Sprawdź. 

Rozpocznij z odpowiednim wyprzedzeniem

Przede wszystkim przygotowania należy rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, aby Twoje dziecko było świadome tego, gdzie i po co się wybiera. Wówczas zyskasz cenny czas na rozwianie ewentualnych wątpliwości malucha, a także odpowiedzenie na wiele zadawanych przez niego pytań. 

Pozytywne przedszkole i szkoła

Mówiąc o przedszkolu lub szkole, zawsze przedstawiaj je w pozytywnym świetle. Pokazuj, jak przyjemnie można spędzać w nim czas, jakie są w nim atrakcje oraz jak świetnie może bawić się z innymi dziećmi. Jeżeli maluch już wcześniej uczęszczał do tej placówki, to koniecznie zwróć uwagę na to, że czekają tam jego ulubieni koledzy i koleżanki. 

Jasny przekaz informacji

Kolejnym istotnym elementem jest klarowne przekazywanie informacji. Nie owijaj w bawełnę i mów dziecku o tym, dlaczego chodzi do przedszkola, jak będzie wyglądał jego dzień i czego może spodziewać się w nowym miejscu. Dzięki temu maluch będzie jeszcze lepiej przygotowany do stawienia czoła nowej sytuacji w życiu, a także poczuje się w nim bezpieczniej. Zanim jednak pójdziesz z dzieckiem z zaburzeniami sensorycznymi do przedszkola lub szkoły, musi ono znać reguły tam panujące i specyfikę tego miejsca. W tym zakresie postaw na własne doświadczenie lub też wsparcie książek i materiałów edukacyjnych. 

Daj dziecku ulubionego pluszaka

Ulubiony pluszak, zabawka lub kocyk, to przedmioty zwiększające poczucie bezpieczeństwa malucha. W związku z tym nie zabieraj ich dziecku przed wyjściem do przedszkola lub szkoły. Niech weźmie dany przedmiot ze sobą, a zdecydowanie łatwiej będzie mu przetrwać zmianę otoczenia i przyzwyczaić się do nowego. Wszystko dlatego, że będzie tam z dzieckiem jego ulubiony miś, samochodzik, czy też lalka. Razem zawsze raźniej. 

Ponadto pamiętaj o tym, że dziecko ma w sobie wiele emocji. Pozwalaj mu na ich okazywanie. Jako rodzic zadbaj o dobry przykład i dawaj wsparcie maluchom, aby proces pójścia do przedszkola lub szkoły przeszły w miarę bezboleśnie. Dotyczy to wszystkich dzieci, nie tylko tych z zaburzeniami integracji sensorycznej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skorzystać ze wsparcie specjalistów z SGMKids