Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka?

  • Post category:Aktualności

Wychowanie i dbanie o prawidłowy rozwój dziecka to ogromne wyzwanie dla każdego rodzica. Dużą uwagę należy poświęcić m.in. na wsparcie prawidłowego rozwoju emocjonalnego malucha. Rola rodzica w tym obszarze jest nie do przecenienia, ponieważ to on staje się niejako przewodnikiem swojego potomka po świecie emocji, ich odczytywaniu, a także okazywaniu. Jak zadbać o rozwój emocjonalny dziecka i prawidłowo je w tym wspierać? Sprawdź. 

Dlaczego wsparcie dziecka w tym obszarze jest tak ważne?

Wsparcie dziecka w obszarze rozwoju emocjonalnego jest ważne przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim umiejętne odczytywanie i okazywanie emocji to coś, co wykorzystuje się przez całe życie. Jeżeli na tym etapie dojdzie do jakichkolwiek zaburzeń, to dziecko może mieć trudności w przyszłości. Tego powinniśmy uniknąć. Rozwój emocjonalny to nic innego, jak dostrzeganie i doświadczanie różnego rodzaju emocji. Jeżeli przebiega to bez zarzutu, to maluchowi dużo łatwiej funkcjonować w grupie, nawiązywać relacje społeczne, czy też radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Emocje, to również odbieranie samego siebie. Zadbaj o to, aby maluch dorastał z poczuciem własnej wartości i w zaufaniu do swoich umiejętności. 

W jaki sposób możesz wesprzeć rozwój emocjonalny swojego dziecka?

Przede wszystkim nigdy nie sugeruj się tym, w jakim tempie dojrzewają emocjonalnie inne dzieci. Wszystko dlatego, że każdy maluch w tym zakresie jest inny i ma własne tempo rozwoju. Codzienna stymulacja może przyjmować formę zabawy, w której dziecko rozróżnia i nazywa emocje. Z czasem, może rozszerzać liczbę emocji wraz z rozwojem dziecka. Standardowo zaczyna się od podstawowych, takich jak: smutek, złość, szczęście, czy też strach. Gdy rozwój emocjonalny przebiega w odpowiednim tempie, wprowadza się do stymulacji kolejne emocje. Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest zachęcanie malucha do tego, aby dzielił się swoimi emocjami z rodzicem. W ten sposób dostrzeżesz, czy umie o nich mówić i trafnie je klasyfikować. Stymulacja może odbywać się podstawie regularnie zadawanych pytań i emocje dziecka i jego przeżycia z danego dnia. 

Co jeszcze wchodzi w zakres rozwoju emocjonalnego?

Rozwój emocjonalny to nie tylko rozpoznawanie emocji, ale również ich kontrola. Tu należy edukować i uczyć panowania nad negatywnymi emocjami. W takich sytuacjach warto wypracować skuteczną metodę wyciszania się. Może to być liczenie, przytulanie się, czytanie, czy też zabawa ulubioną zabawką. Kolejnym etapem stymulacji emocjonalnej dziecka jest uczenie go szacunku wobec uczuć i zachowań innych osób, a także umiejętności współzawodnictwa. Odbywa się to na zasadzie gier i zabaw, w których dziecko poznaje zarówno smak zwycięstwa, jak i porażki. 

Praktyczne wskazówki w zakresie rozwoju emocjonalnego dziecka, a także przydatne kursy, gry i szkolenia, znajdziesz na SGMKids.pl. Zapraszamy do skorzystania z oferty sklepu