Drogi rodzicu, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób Ty lub Twoje dziecko odczuwacie ból i jaki to ma biologiczny sens? Natura jest z reguły idealna i tak zaprojektowała nasz organizm, że każdy zachodzący w niej proces ma swoje uzasadnienie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie należy on do tych przyjemnych. Tak samo właśnie jest z odczuwaniem bólu. Dzięki zmysłowi nocycepcji jesteśmy w stanie odczuwać ból, a samo odczuwanie bólu poprzez receptory bólowe zwane nocyceptorami, jest bardzo subiektywne.
Czym właściwie jest ból?
Ból, jako doznanie zmysłowe i emocjonalne wywoływane jest przez bodziec, który:
- uszkadza tkanki
- zagraża ich uszkodzeniem
- lub jest odnoszony do takiego uszkodzenia.
Sama świadomość bólu jest bardzo ważna, ponieważ ostrzega ciało o tym, że sytuacja jest niebezpieczna lub istnieje problem, który należy rozwiązać.
W przypadku zaburzonego zmysłu nocycepcji Twojego dziecka istnieje ryzyko poważnych problemów, ponieważ nie jest ono w stanie poprawnie zinterpretować bolesnych bodźców, jakie do niego w danym momencie docierają. Wyobraźmy sobie sytuację, w której nie odczuwamy bólu i na naszą rękę leje się bardzo gorącą woda. Kiedy nie odczuwamy bólu, nie jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować i nie cofamy ręki, bo na poziomie odczuwania teoretycznie nic się nie dzieje. Pomimo tego, że nie czujemy wrzątku na ręce, to zmiany na poziomie ciała zaczną się dziać – ręka będzie poparzona. Stąd odczuwanie bólu jest tak kluczowe, bo pozwala nam ochronić nasze ciało przed zagrożeniami oraz pozwala na odpowiednio wczesne zdiagnozowanie różnych chorób.
Nadwrażliwość na ból – jak reagować?
Nadwrażliwość pojawia się wtedy, kiedy mała ilość bodźców potrafi doprowadzić do bardzo intensywnej reakcji.
Jeśli Twoje dziecko doświadcza nadwrażliwości na ból, to jego ciałko jest bardzo wrażliwe i nawet najmniejsze jego uszkodzenie – np. zadrapanie, otarcie kolana czy uderzenie może wywołać bardzo głośną i wręcz histeryczną odpowiedź.
Z Twojej perspektywy może wydawać się to bardzo błahe i nieistotne, jednak poziom odczuwania Twojego dziecka jest zupełnie inny. Tutaj warto przyjąć postawę obserwatora i sprawdzać, jak dany rodzaj bólu wpływa na dobrostan dziecka i co można zrobić, aby ból nie przysłaniał dziecku radości przebywania i zabawy z rówieśnikami. W sytuacji nadwrażliwości na ból dziecko w trakcie zabawy z innymi może gwałtownie, niechętnie, płaczliwie reagować na przytulenie czy złapanie za rękę (bo będzie odczuwać ból), a to w konsekwencji może prowadzić do wykluczenia lub wycofania dziecka z zabaw rówieśniczych.
Jak integracja sensoryczna może pomóc w nadwrażliwości na ból?
dpowiednio wczesne zauważenie symptomów wskazujących na występowanie nadwrażliwości na ból jest ważne dla całego procesu terapeutycznego. Im szybciej zauważymy niepokojące objawy, tym lepiej. Multisensoryczne zajęcia terapeutyczne obejmujące wiele zmysłów w formie zabawy dla dzieci to ważny krok na poczet ich dorosłego życia. Jak wskazywaliśmy w pierwszej części artykułu – zaburzony zmysł nocycepcji może być zagrożeniem dla zdrowia i życia, dlatego tak istotna jest obserwacja dzieci i tego, jak się rozwijają.
Wspieranie dzieci w rozwijaniu zmysłów to nasza specjalność jako SGM Kids, dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi Mini Pakietami Ekspresji Sensorycznej™ oraz Produktami Get Dirty®.
https://inicjatywa.pulawy.pl/poznajemy-nasze-zmysly-nocycepcja/
https://www.netinbag.com/pl/health/what-is-nociception.html
https://podyplomie.pl/wiedza/neurologia/154,wprowadzenie-do-diagnostyki-i-leczenia-bolu
http://neuropsychologia.org/bol