Zastanawialiście się kiedyś nad magią, która dzieje się w naszych mózgach, gdy tworzymy lub cieszymy się sztuką? Ostatnie badania naukowe rzucają światło …

My, dorośli, bardzo często szukamy pomysłu na walentynkowy prezent dla drugiej osoby.  Czy zastanawiałeś się kiedyś, co możesz z tej okazji sprezentować …

Według Marii Montessori, prekursorki w dziedzinie nowoczesnej pedagogiki,  „zabawa jest pracą dziecka”.  Rzeczywiście, zabawa jest kluczowa dla fizycznego i duchowego rozwoju Twojego …

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu lub szkole to ogromne przeżycie emocjonalne. Dotyczy to każdego malucha bez wyjątku. Razem z dzieckiem przeżywają to …

W ostatnich latach zaburzenia sensoryczne u dzieci diagnozowane są z dużą częstotliwością. Wpływ na to ma rozwój badan nad ludzką psychiką, a …

Niezwykle istotne w rozwoju dziecka jest pierwsze 7 lat życia. To wtedy maluchy uczą się odbierania zmysłami bodźców, które mogą pochodzić zarówno …

Jako rodzice lub inni opiekunowie dziecka możemy skutecznie wspierać jego rozwój sensoryczny. Z powodzeniem można to robić w domowych warunkach, jednak niezbędne …

Przebodźcowanie często kojarzone jest z małymi dziećmi jednak przestymulowanie również dotyka dorosłych i powoduje takie same skutki.  Nadmiar bodźców dotyka nas codziennie …

Koordynacja wzrokowo-ruchowa jest to umiejętność synchronizowania ruchów z tym co dostrzegamy. Jej zaburzenia łatwo rozpoznać – dzieci ze słabo wyćwiczoną koordynacją wzrokowo-ruchową …

Niski stopień odczuwania bólu u Twojego dziecka może być zagrożeniem dla jego zdrowia. Podwrażliwość zmysłu nocycepcji.  Podwrażliwość zmysłu nocycepcji związane jest z …

Drogi rodzicu, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jaki sposób Ty lub Twoje dziecko odczuwacie ból i jaki to ma biologiczny sens? Natura …

Co łączy niską reakcję na ból i niedowrażliwość zmysłu dotyku? Kiedy nasz układ nerwowy nie rejestruje lub reaguje błędnie na docierające do …

Dlaczego dziecko może nie chcieć bliskości? Nadwrażliwość dotykowa Być może trudno w to uwierzyć, ale dziecko, które nie chce się np. przytulać, …

Podwrażliwość zmysłu temperatury, czyli potrzeba dużo wrażeń, aby odczuć ten zmysł Kiedy mówimy o podwrażliwości sensorycznej mamy na myśli przytłumioną lub „ostudzoną” …

Kiedy jest nam zbyt ciepło zdejmujemy wierzchnie ubrania, jeśli jest taka możliwość lub szukamy schronienia. Najlepiej zacienionego. Kiedy jest nam zimno to …

Kiedy moje dziecko czuje zbyt dużo. W ostatnim artykule skupiliśmy się na podwrażliwości w kontekście zmysłu interocepcji. Przypomnijmy, że interocepcja umożliwia wymianę …

Jak usłyszeć wewnętrzny głos płynący z ciała naszego dziecka? Zmysł interocepcji – podwrażliwość. Drogi Rodzicu, Opiekunie – być może czujesz się zaskoczony …

3 zachowania, po jakich poznasz, że Twoje dziecko może zmagać się z niedowrażliwością węchową Od pewnego czasu w ramach naszego bloga zajmujemy …

Każdy z nas zapewne może połączyć z zapachem jakieś wspomnienie. Skoszona trawa przywodzi na myśl wakacje na wsi, zapach żółtego sera i …

Długie wpatrywanie się w promienie słoneczne może nas zmęczyć już po kilku minutach. Dlatego tak chętnie sięgamy po okulary przeciwsłoneczne w bezchmurne …