Mamo, tato – pozwólcie, że pomożemy Wam usłyszeć Wasze dziecko i jego potrzeby

Kategorie: Blog, Ekspresja sensoryczna, Uwolnij ekspresję, Doradztwo, Integracja sensoryczna,
Spread the love

„Kiedy włączałam odkurzacz czy używałam blendera moje dwuletnie dziecko zasłaniało uszy rączkami. Bardzo mnie to dziwiło, ponieważ te urządzenia wcale nie były głośne. Obserwowałam jednak swojego synka i zrozumiałam, że jest on bardzo wrażliwy na dźwięki. To był pierwszy krok do tego, aby okazać więcej i zrozumienia i troski w jego codziennym rozwoju oraz poszukać specjalistycznych porad” – opowiada Marta, mama 2 letniego Jasia.

Na co dzień jest bardzo wiele sytuacji, które pokazują, że warto głębiej wejść w temat zmysłu słuchu i tego, jak można o niego dbać i jak go u naszych dzieci stymulować. Każdy z nas ma inną wrażliwość na dźwięki, co niesie za sobą pewne konsekwencje. Wróćmy jednak na chwilę do życia płodowego naszego malucha i przyjrzyjmy się temu, jak zmysł słuchu rozwija się i jak można już w pierwszych miesiącach życia prenatalnego dziecka w naturalny sposób pobudzać słuch do działania.

Wśród szumu wód płodowych
Czy wiesz, że dziecko w pierwszym trymestrze odbiera dźwięki całym ciałem? Tak! Zgadza się. Sam aparat słuchowy rozwija się pod koniec trzeciego trymestru, a już w piątym miesiącu dziecko zaczyna słyszeć. Głównie są to dźwięki pochodzące z wnętrza mamy, czyli bicie jej serca, praca jelit czy przepływająca krew. Dziecko słyszy również dźwięki z zewnątrz. Najwyraźniej dociera do niego głos mamy z uwagi na jego dwutorowość – zewnętrzną i wewnętrzną. To dowodzi, że mówienie, czytanie i śpiewanie do maluszka przez mamę ma ogromne znaczenie w jego rozwoju płodowym, co później przekłada się na harmonijne poznawanie otaczającego go świata. Będąc w „morskiej głębinie” wód płodowych swojej mamy maluszek lubi delektować się muzyką, głównie klasyczną, nastrojową, delikatną. Taką, która będzie sprawiała radość mamie. Psychologowie rozwojowi apelują, aby stymulacja dźwiękami odbywała się w jak najbardziej naturalny sposób, bez przykładania słuchawek do brzucha etc, ponieważ to może zakłócić sen dziecka. Pamiętajmy również, że nadmierny hałas może uszkodzić słuch dziecka, dlatego z pełną świadomością w imię miłości do maluszka należy zrezygnować z wszelkich form koncertów i miejsc, gdzie poziom decybeli jest zbyt wysoki.

Kiedy dźwięki „bolą” dziecko, a my nie wiemy w czym rzecz – nadwrażliwość słuchowa
Prawidłowo wykształcony zmysł słuchu pomaga w wyczuciu rytmu muzyki, zrozumieniu innych osób, kiedy do nas mówią, prawidłowym komunikowaniu się, słyszeniu dźwięków z otaczającego nas świata. Zmysł słuchu pozwala także czuć się bezpiecznie i alarmuje o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Tylko co w przypadku, gdy zmysł słuchu nie rozwinął się prawidłowo i nasze dziecko może doświadczać zaburzeń z zakresu integracji sensorycznej, które nierozpoznane mogą być postrzegane jako kaprys czy fanaberie dziecka? Dźwięki autentycznie mogą boleć dziecko, a do najczęstszych objawów nadwrażliwości słuchowej należą m.in. następujące sytuacje:
• dziecko słyszy to, czego inni jeszcze nie słyszą,
• osłania dłońmi uszy czy wkłada palce do uszu w reakcji na niektóre dźwięki,
• dźwięki odkurzacza, blendera, suszarki do włosów, wiertarki, miksera są bardzo nieprzyjemne,
• mówi, że jest za głośno w miejscach, gdzie inni czują się komfortowo,
• jest zmęczony po pobycie w przedszkolu i mówi, że jest tam głośno,
• chce nosić słuchawki, słuchać muzyki na przerwach w szkole,
• nie lubi jak ktoś krzyczy i zasłania wówczas uszy,
• próbuje zagłuszać nieprzyjemne dla niego dźwięki przez krzyk lub wydawanie innych dźwięków, tworząc sobie bezpieczne tło zagłuszające nadmiar nieprzyjemnych dźwięków,
• słyszy echo powstające tam gdzie inni tego nie słyszą.
Co w takim przypadku możemy zrobić jako rodzice i jak zadbać o komfort zmysłu naszych pociech, aby zniwelować powstałe zaburzenia?

Mów do mnie czule, czyli wsparcie w harmonijnym odbiorze świata naszego dziecka
Rozwój nauki w zakresie terapii integracji sensorycznej przynosi nadzieję i my jako SGM Kids z całą świadomością i odpowiedzialnością od wielu lat przygotowujemy narzędzia i pomoce, których celem jest rozwój sensoryczny naszych dzieci. W przypadku zmysłu słuchu ćwiczeniami, jakie można wykonać samodzielnie już w domu są na przykład:
– naśladowanie i odgadywanie zwierząt
– naśladowanie i odgadywanie czynności domowych
– zabawa z kubeczkami i napełnianie ich różnymi przedmiotami (kamienie, ziarna itp.), którymi dziecko potrząsa
– zabawa z instrumentami (grzechotki, marakasy, cymbałki etc)
– odtwarzanie dźwięków natury etc

Jeśli jednak i dziecko i rodzic wykazują większą gotowość do kreatywnej pracy w domowym zaciszu to mamy rewelacyjne rozwiązanie w postaci naszych Pakietów Domowej Ekspresji, które oprócz świetnej zabawy przemycają elementy terapii integracji sensorycznej. Dziecko zarówno poznaje świat wszystkimi zmysłami, jak i uczy się nowych rzeczy. Nasza oferta warsztatów rozwojowych wspierających procesy terapeutyczne również prowadzona jest w oparciu o kreatywne rozwiązania bazująca na naszym innowacyjnym podejściu do rozwoju dzieci, ponieważ jedno wiemy na pewno: inwestycja w rozwój dzieci za pomocą ekspresji i integracji sensorycznej na poczet ich dorosłego życia to nieoceniona wartość dla samych dzieci, nas jako rodziców oraz całego społeczeństwa.

Źródła:
https://integracjasensoryczna.info/11834/objawy-prawdopodobnych-zaburzen-modulacji-sensorycznej-nadwrazliwosc-sluchowa
https://asto.edu.pl/blog/artykuly/rola-ukladu-przedsionkowego-w-rozwoju-dziecka/
red. prof. Andrzej Jaczewski „Biologiczne i medyczne podstawy rozwoju i wychowania”