Nadwrażliwość na odczuwanie temperatury. Zmysł termoregulacji.

Kiedy jest nam zbyt ciepło zdejmujemy wierzchnie ubrania, jeśli jest taka możliwość lub szukamy schronienia. Najlepiej zacienionego. Kiedy jest nam zimno to szczelnie opatulamy się szalem i naciągamy czapkę, pocieramy ręce czy podskakujemy, aby się trochę rozgrzać. Ciepło i zimno towarzyszą nam każdego dnia i odczuwamy je dzięki zmysłowi temperatury, a z takich ciekawostek dodamy, że Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za rok 2021 r. została przyznana wspólnie Davidowi Juliusowi i Ardemowi Patapoutianowi „za odkrycie receptorów temperatury i dotyku”. Dzięki pracom tegorocznych noblistów wiemy, w jaki sposób ciepło, zimno i dotyk mogą inicjować sygnały w naszym układzie nerwowym*.

Człowiek jako istota stałocieplna

W celu przeżycia gatunku ludzkiego ogromną rolę odgrywa proces termoregulacji, który odbywa się przy pomocy receptorów chłodu i ciepła. Reakcją na zmiany temperatury jest pocenie się lub drżenie mięśni. Niezależnie od warunków zewnętrznych, w jakich przyjdzie nam żyć, wszystkie procesy, jakie zachodzą w naszym organizmie będą dążyć do tego, aby zachować temperaturę ciała na poziomie 37 stopni Celsjusza.
Odbieranie temperatury może przebiegać zupełnie inaczej u osób, a w szczególności dzieci, które mają zaburzony zmysł termoregulacji. W tym artykule przyjrzymy się nadwrażliwości na odczuwanie temperatury.

Kiedy dziecko mówi, że ciągle coś jest za ciepłe

Przypomnijmy, kiedy występuje nadwrażliwość. Nadwrażliwość występuje wtedy, gdy próg pobudliwości jest obniżony i wystarczy niewielka siła i liczba działających bodźców, aby ten układ pobudzić. Co to oznacza w praktyce w kontekście nadwrażliwości zmysłu termoregulacji? Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas rodzinnego obiadu dziecko z płaczem wypluwa jedzenie mówiąc, że jest zbyt ciepłe. Próbujemy zupy czy innego pokarmu z talerza dziecka i wcale nie odczuwamy, żeby był szczególnie ciepły. Jeśli sytuacja zdarza się sporadycznie, wtedy nie warto szukać dziury w całym. Jednak, jeśli sytuacja jest notoryczna to powinniśmy bacznie się temu przyjrzeć. Bo zaburzony zmysł termoregulacji może nieść ze sobą wiele konsekwencji związanych np. z przegrzaniem się organizmu dziecka, któremu potrzeba zaledwie niewielkiej ilości bodźców, aby wywołać reakcję.

Nadwrażliwość na temperaturę może dotyczyć:

  • Posiłków / ciepłych, zimnych napojów – zbyt ciepłe i zbyt chłodne wywołają wyraźną reakcję dziecka
  • Wody do kąpieli – dla nas może być woda idealna, dla dziecka za ciepła lub za zimna i z pewnością dziecko to zamanifestuje
  • Temperatura na zewnątrz – tutaj również należy obserwować dziecko i ubierać je zgodnie z temperaturą, aby nie przegrzać lub nie wychłodzić organizmu.

Pracę z nadwrażliwym zmysłem termoregulacji należy zacząć od metody małych kroczków. Warto, aby dziecko np. poprzez dotyk palcem sprawdziło czy woda jest odpowiednia. Zdajemy sobie sprawę, że odczytanie temperatury wody jednym palcem jest inne niż całej dłoni, jednak taka forma oswajania dziecka z temperaturą jest korzystniejsza niż wrzucanie go na przysłowiową głęboka wodę.

Rekomendujemy oczywiście holistyczne wsparcie rozwoju dziecka za pomocą naszych produktów dostępnych w sklepie. Multisensoryka dostarcza spektrum niezbędnych bodźców do prawidłowego wzrostu dzieci, a to przekłada się na ich dorosłe życie.

Źródło:

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89577%2Cmedyczny-nobel-za-receptory-temperatury-i-dotyku.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zmysł_temperatury

https://inicjatywa.pulawy.pl/poznajemy-nasze-zmysly-termorecepcja/