ANKIETY PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU

PAKIET STANDARD

Drogi Rodzicu/Opiekunie,
bardzo się cieszymy, że zainteresowałaś/-łeś się tematem: jak wspierać rozwój dziecka. Masz w ręku narzędzie, które pomoże Ci ocenić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo, czy wymaga konsultacji ze specjalistą.

Przedstawiamy Ci krótką ankietę, która została zaprojektowana z myślą o dziecku tak, aby pomóc Ci znaleźć ewentualne sfery rozwoju, w których należałoby wesprzeć dziecko. Poniżej znajdziesz 8 kategorii wiekowych, ankieta zawiera pytania odnoszące się do:

– sposobu interakcji z innymi,
– funkcjonowania ciała w codziennym życiu,
– reakcji na codzienne czynności,
– emocji.
Pierwsze miesiące życia dziecka odgrywają bardzo znaczącą rolę w przypadku kreowania się własnego JA w przyszłości. Często nie zdajemy sobie sprawy, że na rozwój dziecka wpływają różne czynniki, takie jak: sposób przyjścia na świat, otoczenie, dostęp do bodźców, które to z kolei bezpośrednio wpływają na rozwój komórek mózgowych dziecka. Wszelkie zaburzenia rozwoju mają dalsze skutki, m.in.: zaburzenia zachowania oraz brak możliwości kontroli nad emocjami.
Jako rodzice/ opiekunowie stajemy przed wyzwaniem, jak ułatwiać dziecku stawianie pierwszych kroków nie tylko w sensie dosłownym. Dzięki świadomemu oraz kontrolowanemu wsparciu pomagamy dzieciom w pokonywaniu oraz niwelowaniu pewnych barier rozwojowych, które mogą się pojawić w życiu dziecka. Wczesna interwencja ze strony rodzica/ opiekuna stanowi pierwszy krok w stabilizacji procesu rozwoju dziecka.

Zachęcamy Cię, abyś poświęcił 5 min na wypełnienie ankiety, która pomoże w ocenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też nie, czy już należy zacząć je wspierać, bo wszyscy wiemy, że na pewno warto i nie tylko wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia, ale zawsze i każde dziecko. Dajmy swoim dzieciom szansę na szczęśliwe dzieciństwo i dobry start w dorosłość. Codziennie wspierajmy ich rozwój!

Każde dziecko skrywa w sobie talenty i zdolności, a my jako opiekunowie dodatkowo możemy go wspomóc w ich odkrywaniu. Ekspresja sensoryczna pozwala na wyzwalanie emocji u dziecka, dzięki temu staje się ono bardziej pewne siebie i buduje prawidłowo swoją samoocenę.

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 0-3 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 4-6 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 7-9 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 10-12 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 13-18 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 19-24 miesięcy

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 2-3 lat

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 4-6 lat

Ankieta dla rodziców dzieci w wieku 6 lat +

Drogi Rodzicu/Opiekunie,

zachęcamy Cię do obejrzenia krótkiego filmu na temat „budowy mózgu” małego dziecka. Każde doświadczenie jest dla dziecka ważne, natomiast są również i sytuacje niepożądane takie jak stres. Obejrzyj film i dowiedz jak możemy wspólnie wspierać zrównoważony i harmonijny rozwój dziecka.