Moje dziecko ciągle jest w dynamicznym ruchu. Jak zrozumieć dziecko z podwrażliwością sensoryczną?
Dzieci z podwrażliwością (podreakywnością) sensoryczną uwielbiają szybkie kręcenie się, co dla osób z prawidłową integracją sensoryczną wydaje się być nie do wytrzymania. Co ciekawe dzieciom, które lubią tego typu zabawy wcale nie robi się niedobrze. Dodatkowo lubią się wiercić i stale poszukiwać mocnych ruchów i wrażeń, które ten ruch są w stanie im dostarczyć. Często takie zachowania, jeśli nie wiemy, co się za nimi kryje, są szokiem dla rodziców, zwłaszcza, gdy w nasilonej fazie zostają zaobserwowane po raz pierwszy.
Co się zatem kryje za takim zachowaniem i taki sposobem poszukiwania stymulacji?
Podreaktywność sensoryczna charakteryzuje się wolnymi reakcjami organizmu na stymuluję, jaka do niego dociera. Aby wywołać pożądaną reakcję organizmu dla osób z podreaktywnością konieczna jest intensywna stymulacja, która obserwowana z boku może wydawać się zbyt mocna lub wręcz niepokojąca. W opozycji do nadwrażliwości sensorycznej, w której dziecko postrzega świat, jako kłującego jeża, dzieci z podwrażliwością widzą go jako gumową piłkę, co może czasami stwarzać zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. To, co jest dla nich charakterystyczne to ciągłe szukanie wrażeń sensorycznych lub wręcz przeciwnie – wycofanie się.
Jak ta podwrażliwość ruchowa może objawiać się na codzień?
Kiedy dziecko potrzebuje wrażeń sensorycznych trudno jest mu usiedzieć w jednym miejscu, do czego nierzadko dochodzi już w okresie wczesnoszkolnym. Siedzenie w ławce przez 45 min, w szkole podstawowej może być dla niego bardzo dużym wyzwaniem, co jako rodzice możemy zaobserwować w domu podczas odrabiania prac domowych. Nierozpoznana podwrażliwość może wywoływać frustrację rodzica, kiedy po prostu nie rozumiemy, dlaczego dziecko ma syndrom nadprogramowych ruchów, co tak właśnie postrzegamy z naszego punktu widzenia.
„Na ogół poleca się dzieciom, by siedziały na krzesłach, odrabiając zadanie domowe, mózg dziecka z podwrażliwością sensoryczną jednak potrzebuje ruchu i propriocepcji, żeby zając się informacjami i je przetworzyć”*.
To bardzo ważna informacja. Zamiast zmuszać dziecko do „spokojnego” siedzenia warto wdrożyć inne rozwiązania, które z całą pewnością przyniosę lepsze rezultaty. Poniżej kilka porad, które pochodzą z książki „Zrozumieć sygnały sensoryczne dziecka”, Angie Voss.
- Warto zamienić krzesło na piłkę (do skakania z rogami lub terapeutyczną) – ona pozwoli na wykonywanie bezpiecznych i kontrolowanych ruchów, które będą wspierać proces uczenia się dziecka
- Przed przystąpieniem do odrabiania zadań domowych warto, aby dziecko przez 30 min intensywnie wykonywało jakieś ćwiczenia. To zapewni dużą dawkę pobudzenia sensorycznego, dzięki czemu łatwiej będzie mu skupić się na statycznych działaniach
- Chrupkie lub ciągliwe przekąski pomagają w skupieniu, dlatego warto, aby dziecko miało przygotowane w miseczce twarde warzywa / owoce / ser / precle
- Rekomendowane jest ograniczenie bodźców słuchowych i zadbanie o higienę słuchu (jeśli konieczne to należy użyć zatyczek do uszu, można włączyć także muzykę instrumentalną)
- Zajęcie i stymulacja sfery oralnej gumą do żucia również jest korzystne dla skupienia uwagi
- Poduszka wibracyjna również poprzez delikatne ruchy może pozytywnie stymulować organizm do działania w trakcie siedzenia
- Rekomendowane są również obciążeniowe poduszki na ramiona lub kolana
- Nogi zwykłego krzesła można owinąć taśmą Thera-Band (taśma do ćwiczeń), którą dziecko może ciągnąć nogami i stopami, aby pokonywać opór, co będzie dobrą stymulacją organizmu i wsparciem w procesie odrabiania lekcji
Powyższe porady z całą pewnością znajdą swoje zastosowanie w różnych obszarach życia rodzinnego. Pomyślmy, jak można wesprzeć dziecko podczas jazdy samochodem czy jedzenia posiłku. Wiedząc, z czym się mierzymy jesteśmy w stanie podjąć odpowiednie działania, co z pewnością przełoży się na harmonijny rozwój naszych dzieci.
W ofercie SGM Kids znajdują się produkty Get Dirty, które idealnie nadają się do zabaw sensorycznych wspierających integrację zmysłów, a także pakiety Mini Pakiety Ekspresji Sensorycznej, które w zaciszu domowym są świetnym sposobem na spędzenie z dzieckiem czasu wolnego i rozwijaniem jego talentów artystycznych przy jednoczesnym dbaniu o prawidłowe działanie jego zmysłów.
Źródła:
http://www.sztukaleczenia.pl/pub/2007/1-2/1_2_2007_zrozumiec_dziecko.pdf
* „Zrozumieć sygnały sensoryczne dziecka”, Angie Voss