3 zachowania, po jakich poznasz, że Twoje dziecko może zmagać się z niedowrażliwością węchową
Od pewnego czasu w ramach naszego bloga zajmujemy się zmysłem węchu. Przedstawiliśmy już kilka materiałów zarówno w ramach naszego bloga, jak i Instagrama czy Facebooka o specyfice tego zmysłu (ostatni artykuł o nadwrażliwości zmysłowej https://sgmkids.com/nadwrazliwosc-zmyslu-wechu-kiedy-dziecko-wyczuwa-wiecej/ czy seria wpisów na Instagramie https://www.instagram.com/sgm_kids_/).
Przypomnijmy jednak kilka faktów o zmyśle węchu:
- Zmysł ten jest bardzo czuły i wrażliwy.
- To przez węch bodźce zmysłowe docierają do mózgu najszybciej.
- Wszystkie zmysły są ze sobą połączone, a zmysł ten wiąże się z rozwojem postrzegania, mową i koncentracją uwagi.
- Płód może odbierać wrażenia węchowe już w trzecim trymestrze ciąży.
- Niemowlę szukając piersi kieruje się zapachem, który uczy się rozpoznawać w ciągu 5-6 dni.
- Dzięki zmysłowi węchu plemniki odnajdują komórki jajowe.
Nadwrażliwość i niedowrażliwość sensoryczna w obrębie węchu może być wielkim zaskoczeniem dla rodziców czy opiekunów, którzy w całej tej sytuacji mogą czuć się zdezorientowani. Z naszej perspektywy jest to całkowicie zrozumiałe, że pewne sytuacje i zachowania dziecka dla rodzica z puntu widzenia nieznajomości podłoża „nieprawidłowości” mogą jawić się jako „dziwne”. Naszą misją jest wspieranie dzieci i rodziców w obszarze integracji sensorycznej (SI) na poczet dorosłego życia ich pociech. \
Dlatego bardzo akcentujemy, tak ważne jest podążanie za dzieckiem i jego rozwojem. Szybkie dostrzeżenie sygnałów i sytuacji, które mogą alarmować o potrzebie terapii w obszarze SI pozwala na wprowadzenie odpowiednich praktyk sensorycznych już we wczesnych okresach życia dziecka. Chcemy odczarować też sam termin „terapia”, ponieważ z wykorzystaniem naszych produktów Get Dirty terapia ma formę zabawy, a terapeutyczny efekt końcowy jest taki sam.
Niedowrażliwość węchowa – po czym ją poznać?
Dziś wyjaśnimy i wskażemy typowe zachowania dla dziecka, które potrzebuje dostymulować się- czyli dostarczyć sobie większej ilości wrażeń sensorycznych, aby zmysł węchu zadziałał prawidłowo.
- Obwąchiwanie
Obwąchiwanie ludzi, przedmiotów, ubrań, włosów, części ciała zarówno swoich, jak i innych, jedzenia. Poprzez takie zachowanie dziecko przykleja swój nosek do danego obiektu i próbuje wyczuć dany zapach. Pamiętajmy – w niedowrażliwości zmagamy się z tym, że dziecko nie czuje zapachu lub ten zapach jest słabo wyczuwalny, dlatego obwąchuje, aby dostarczyć sobie jak największej ilości bodźców zapachowych. Uważnie przyglądajmy się takim zachowaniom, aby nie pomylić ich z ciekawością zapachową.
- Fascynacja zapachami
Jak pisaliśmy w punkcie powyżej im bardziej intensywny zapach dla zmysłu dziecka, tym lepiej. Niedowrażliwość szczególnie może być zauważalna w kuchni, gdzie intensywność zapachów jest bardzo duża. Dziecko może się nimi fascynować, ponieważ być może w taki sposób czuje ich „normalny” zapach bez konieczności obwąchiwania.
- Przyprawianie
Z kuchnią wiąże się też inna strona medalu. Nie jest to tylko fascynacja zapachami, ale też smakowanie tych potraw. Często zauważa się tendencję dziecka do dosalania, dodawania więcej cukru czy innych przypraw do swoich dań, na co należy zwrócić baczną uwagę.
Zdecydowanie w wielowymiarowej terapii pomogą organizowane przez nas warsztaty rozwojowe. A może Twoje dziecko zmaga się z nadwrażliwością zmysłu węchu? Więcej o tym przeczytasz tutaj.
Już 26 października 2021r. zapraszamy na koncert Get Dirty® Dancing, gdzie wybierzemy się w egzotyczną podróż do Krainy Dinozaurów, Afryki oraz Amazonii. Będziemy słuchać muzyki na żywo i na żywo ją obrazować budując wulkany, malując obrazy, tańcząc i bawiąc się do woli.
Czytaj więcej na: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/61263/Komorniki/Get+Dirty+Dancing