Rodzice dzieci z zaburzeniami SI

Rodzice dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej na co dzień borykają się z wieloma wyzwaniami i problemami. Ich skala w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania zaburzeń. Rodzice takich dzieci na co dzień muszą zmagać się z wahaniami ich nastroju, czy też z zachowaniem, które według określonych standardów mniej lub bardziej odbiega od przyjętych norm. Do tego dochodzą także niesprawiedliwe oceny osób z zewnątrz, które często zarzucają takim rodzicom niewłaściwe wychowywanie dzieci. Z czym na co dzień zmagają się rodzice dzieci z zaburzeniami SI?

Jak możesz pomóc swojemu dziecku?

Zaburzenia SI to schorzenie, które można leczyć. W zależności od skali przypadku, a także współistniejących chorób, zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci mogą zostać całkowicie wyeliminowane lub znacznie zredukowane. Kluczem jest odpowiednia i szybka diagnoza, a także wdrożenie profesjonalnego leczenia opartego na terapii oraz środkach leczniczych. Jako rodzic dziecka z zaburzeniami SI powinieneś wspierać je na każdym kroku, a także wspomagać leczenie. W ten sposób przygotujesz dziecko do późniejszego życia na etapie szkolnym, czy też po wejściu w etap dorosłości.

Niesprawiedliwa ocena otoczenia

Twoje dziecka wielokrotnie może spotykać się z odrzuceniem lub niesprawiedliwymi ocenami. Wszystko przez ignorancję i niewiedzę otoczenia. Kluczem jest prowadzenie rozmów z dziećmi i jego przyjaciółmi na temat schorzenia, a także budowanie świadomości społecznej w zakresie zaburzeń na tle SI.

Niesprawiedliwa ocena dotyczy także rodziców. Zarzuca im się brak prawidłowego wychowywania swoich dzieci oraz to, że są one niegrzeczne. Niestety oceniający nie zadadzą sobie trudu, aby zgłębić temat potencjalnych przyczyn takiego zachowania dzieci, przez co rykoszetem obrywają zarówno rodzice, jak i ich pociechy. Niesprawiedliwe oceny mogą być bardzo krzywdzące, a w skrajnych przypadkach prowadzą do znacznego obniżenia poczucia własnej wartości u dzieci z zaburzeniami SI i ich rodziców. To kolejne wyzwanie, z którym musimy się mierzyć.

Ogromne pokłady cierpliwości i zrozumienia

Każdy z nas jest tylko człowiekiem i w niektórych sytuacjach trudno o zachowanie spokoju. Z tym właśnie mierzą się rodzice dzieci z zaburzeniami SI. Osoby takie powinny mieć w sobie ogromne pokłady cierpliwości i zrozumienia dla swoich dzieci, ponieważ ich ataki mogą pojawiać się w najmniej spodziewanym momencie. Klasyczne objawy zaburzeń integracji sensorycznej u dzieci to m.in.: krzyk, niechęć do współdzielenia się zabawkami, humory, czy też nadmierny wstyd. Zachowaj wtedy spokój, a na pewno pomożesz w ten sposób swojemu dziecku w walce z objawami, jak i samymi zaburzeniami SI. Równolegle do zmian swojego zachowania, postaw na profesjonalną terapię.

Zobacz wszystkie artykuły: https://sgmkids.com/aktualnosci/

Przejdź do sklepu: sklep.sgmkids.com