„Nie chcę tego jeść!”
Wybiórczości pokarmowej towarzyszą zwykle specyficzne zachowania, np. opór przed samodzielnym jedzeniem, dławienie się, reagowanie odruchem wymiotnym, wypluwanie jedzenia, trudności z żuciem pokarmów oraz ich połykaniem, zabawa jedzeniem, podwyższony niepokój i poziom pobudzenia.
Czym jest wybiórczość pokarmowa i jakie są jej przyczyny?
Jest to problem, z którym specjaliści spotykają się coraz częściej. Wybiórcze jedzenie u dzieci to wzorzec niecodziennych zachowań, polegających na odmawianiu przez dziecko jedzenia tych pokarmów, których z jakichś powodów nie lubi. Dziecko ma zamiast tego swoje własne preferencje.
Problemy z żywieniem dotyczą:
• jedzenia wybranych produktów,
• nietolerancji nowych produktów w jadłospisie,
• preferowanie pokarmów o intensywnym smaku;
• konsystencji pokarmów .
Opisywana wybiórczość pokarmowa ma trzy podłoża:
-
emocjonalne – płaczliwość przed porą posiłku, dziecko nie chce jeść i rozmawiać o jedzeniu;
-
społeczne – strach przed uczestniczeniem w uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych, wycieczkach, obawa przed wyśmianiem przez kolegów czy koleżanki;
-
fizyczne – niedobry żywieniowe i problemy ze wzrostem.
Jak zachęcić dziecko do nowych smaków?
Do jedzenia powinno się zachęcać już od wieku niemowlęcego. Dieta malucha w wieku 6. miesięcy staje się już urozmaicona – wprowadza się nowe produkty. Warto dziecko, które już samodzielnie siedzi, sadzać przy stole i podawać różne potrawy do spróbowania. Dziecko za pomocą zmysłów pozna smak, zapach i konsystencję swojego dania.
Dziecku trzeba pokazywać świat, uczyć go poznawać nowe smaki, zapachy – pobudzać wszystkie zmysły. Nie można karmić dziecka tylko preferowanymi produktami. Wymaga to od rodziców determinacji i cierpliwości.
Wypełnij ankietę prawidłowego rozwoju dla określonego wieku Twojego dziecka, która pomoże w ocenie, czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy też nie. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie: klik.
Zapraszamy też do naszego sklepu: sklep.sgmkids.com