Zabawa swobodna czy zorganizowana? Jakie ma znaczenie dla rozwoju dziecka

Według Marii Montessori, prekursorki w dziedzinie nowoczesnej pedagogiki,  „zabawa jest pracą dziecka”.  Rzeczywiście, zabawa jest kluczowa dla fizycznego i duchowego rozwoju Twojego dziecka. Ale czy istnieje właściwy sposób na zabawę? Czy zapisać dziecko na zajęcia, czy zostać w domu i podążać za jego przewodnictwem, podczas gdy ono bada i wybiera, czym się bawić i jak?

Odpowiedź brzmi: i jedno, i drugie.

Ekspresja dziecka jest niezwykle istotna dla jego zrównoważonego i zdrowego rozwoju. Malowanie, rysowanie, śpiewanie, tańczenie to przykłady zabawy zorganizowanej, gdzie to my, jako rodzice, opiekunowie, proponujemy dzieciom rodzaje zabaw zorganizowanych. Z kolei zabawa swobodna obejmuje wszelkie działania, w których dzieci same kierują swoją zabawą. 

Kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka jest znalezienie równowagi między nimi.

Ważne wskazówki: 

– Zabawa zorganizowana to każda interaktywna czynność prowadzona przez rodziców, która wprowadza dzieci w nowe doświadczenia, których nie mogą odkryć same. Dzięki Mini Pakietom Domowej EkspresjiTM możemy wspólnie z dzieckiem odkrywać świat. 

– Korzyści ze zorganizowanej zabawy obejmują naukę i opanowanie nowych umiejętności, które budują siłę, równowagę, koordynację, język i rozwój społeczno-emocjonalny. 

– Zabawa swobodna, to zabawa prowadzona przez dziecko, która pozwala mu eksperymentować samemu. To ono samo musi dotknąć, posmakować, powąchać, poczuć.  

– Dzieci biorące udział w zabawie swobodnej uczą się rozwiązywać problemy, wykorzystywać funkcje wykonawcze, ćwiczyć kreatywność i wyobraźnię, wchodzić w interakcje społeczne i rozwijać niezależność. 

Korzyści wynikające z zabawy zorganizowanej

W SGM-Kids znamy wartość zorganizowanej zabawy.  Wiemy, jak ważna jest zabawa dla dziecka i jego rodzica/opiekuna. Dzięki niej mogą wspólnie budować wspólną więź oraz wchodzić ze sobą w interakcje, co dosłownie kształtuje mózg dziecka. Poprzez zabawę zorganizowaną dziecko jest niejako prowadzone do aktywności, których odkrywanie wymaga pomocy osoby dorosłej.  Dodatkowo dziecko buduje swoje własne JA, rozwija równowagę i koordynację.  Inicjowanie zabaw ruchowych z dzieckiem pomaga mu opanować umiejętności motoryczne i także pozostać aktywnym. 
Zabawa zorganizowana pozwala na zdobywanie nowych umiejętności: trzymanie kredki, budowanie z klocków, granie na bębnie, rzucanie piłki, jak i każdą umiejętność, jaką można sobie wyobrazić. Zabawa zorganizowana pomaga w sposób naturalny przyswajać nowe słowa, gramatykę języka ojczystego i obcego, w poznawaniu, a następnie ekspresji swoich uczuć oraz swojego zdania. To z kolei również pobudza rozwijanie umiejętności społecznych i emocjonalnych, jak np. zwracanie się do innego człowieka, wyznaczanie i respektowanie granic oraz samokontrola.

Korzyści płynące z zabawy swobodnej

Swobodna zabawa pobudza malucha do działania poprzez podejmowanie kreatywnego ryzyka, stwarza możliwości do eksperymentowania, uczy rozwiązywać napotkane problemy. Dzięki zabawie swobodnej dziecko uczy się wykorzystywać swoje funkcje wykonawcze.
Taka forma zabawy rozwija też wyobraźnię malucha i poczucie sprawstwa, ponieważ podczas niej dzieci mają kontrolę nad sytuacją, co pomaga im rozwijać niezależność i samodzielność. Zabawa swobodna daje dziecku możliwość obserwowania, reagowania i dostosowywania się do ciągle zmieniających się sytuacji społecznych, co zaowocuje w momencie zabawy z innymi dziećmi albo w sytuacji, gdy pojawiają się wyzwania takie jak dzielenie się, współpraca i rozwiązywanie nieporozumień.


Co jest bardziej istotne, jeżeli chodzi o rozwój dziecka, zabawa swobodna czy zabawa zorganizowana? 

Ponownie, odpowiedź brzmi: i jedno, i drugie. 
Zabawa w pojedynkę nie tylko pomaga mu rozwijać niezależność, ale pomoże też podejmować bardziej twórcze ryzyko, ponieważ kiedy dzieci bawią się z rodzicami, mogą być zaniepokojone robieniem rzeczy w „odpowiedni sposób”.  Swobodna zabawa z Tobą, z drugiej strony, wspiera tworzenie więzi, rozwija mózg i pomaga w nabywaniu umiejętności językowych, umiejętności społecznych i emocjonalnych. Aby zmaksymalizować naukę podczas swobodnej zabawy z dzieckiem, podążaj za nim, skupiaj się na tym, na czym ono się skupia i angażuj się w sensowną wymianę zdań za pomocą słów, mimiki i gestów.

Na koniec pamiętaj, że czas ekranowy zakłóca bogatą, pełną ciała i interaktywną zabawę, która jest niezbędna dla rozwoju Twojego malucha, zwłaszcza w tych pierwszych latach jego życia.

Zatem doceńmy ważność „zabawy jako pracy”, jest to inwestycja w rozwój Twojego malucha. Inwestujmy w ich przyszłość. 

Zapraszamy na nasze warsztaty i do naszego sklepu.