Okiem dziecka – jak wyglądają zaburzenia sensoryczne?

Niezwykle istotne w rozwoju dziecka jest pierwsze 7 lat życia. To wtedy maluchy uczą się odbierania zmysłami bodźców, które mogą pochodzić zarówno z wewnątrz ciała dziecka, jak i z otoczenia. Prawidłowy rozwój w tym zakresie ułatwia adaptację dziecka w codziennym życiu, jednak często dochodzi do zaburzeń w tym obszarze. Jak wyglądają zaburzenia sensoryczne okiem dziecka?

Dziecko nie widzi różnicy

Tak naprawdę z perspektywy dziecka wszystko wydaje się być normalne. Choć jako rodzice, opiekunowie lub osoby postronne dostrzegamy, że dane dziecko ma problem z prawidłowym odbiorem i zrozumieniem bodźców, to jednak jest to niedostrzegalne oczami malucha. Wszystko dlatego, że poznaje on świat i to, co przeżywa, wydaje mu się naturalne. To niezwykle ważne, aby rodzice i opiekunowie dobrze to zrozumieli. Coś, co z ich perspektywy wydaje się dziwne, czy nawet niedopuszczalne, nie jest takie oczami dziecka. Maluch nie potrafi odpowiednio ocenić danej sytuacji i skali swojego zachowania, ponieważ cierpi na zaburzenia sensoryczne. Brak zrozumienia tego aspektu może prowadzić do wielu sytuacji, w których dziecko jest niezrozumiane, a nawet pokrzywdzone.

Funkcje poznawcze u dziecka nie działają tak jak u Ciebie

Przede wszystkim funkcje poznawcze u dziecka nie działają tak samo, jak u Ciebie. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej. Dzieci z zaburzeniami sensorycznymi wymagają profesjonalnej opieki, a także wsparcia psychologicznego. W przeciwnym razie ich codzienne funkcjonowanie będzie kłopotliwe, a w skrajnych przypadkach również niebezpieczne dla nich lub ich otoczenia. Pomocne w zrozumieniu zaburzeń oczami dziecka są profesjonalne warsztaty, a także książki i ebooki wydane przez specjalistów. Informacje na ten temat znajdziesz m.in. w naszej książce “Podróż do świata dziecka”. To skarbnica wiedzy w zakresie integracji sensorycznej, a także nieoceniona pomoc w zrozumieniu świata dziecka, który jest zupełnie inny od naszego.

Tylko teraz, przy zapisaniu się do newslettera możesz otrzymać naszego ebooka za symboliczną złotówkę. Nie przegap tej okazji przygotowanej przez zespół SGMKids!