Niezwykle istotne w rozwoju dziecka jest pierwsze 7 lat życia. To wtedy maluchy uczą się odbierania zmysłami bodźców, które mogą pochodzić zarówno z wewnątrz ciała dziecka, jak i z otoczenia. Prawidłowy rozwój w tym zakresie ułatwia adaptację dziecka w codziennym życiu, jednak często dochodzi do zaburzeń w tym obszarze. Jak wyglądają zaburzenia sensoryczne okiem dziecka?
Dziecko nie widzi różnicy
Tak naprawdę z perspektywy dziecka wszystko wydaje się być normalne. Choć jako rodzice, opiekunowie lub osoby postronne dostrzegamy, że dane dziecko ma problem z prawidłowym odbiorem i zrozumieniem bodźców, to jednak jest to niedostrzegalne oczami malucha. Wszystko dlatego, że poznaje on świat i to, co przeżywa, wydaje mu się naturalne. To niezwykle ważne, aby rodzice i opiekunowie dobrze to zrozumieli. Coś, co z ich perspektywy wydaje się dziwne, czy nawet niedopuszczalne, nie jest takie oczami dziecka. Maluch nie potrafi odpowiednio ocenić danej sytuacji i skali swojego zachowania, ponieważ cierpi na zaburzenia sensoryczne. Brak zrozumienia tego aspektu może prowadzić do wielu sytuacji, w których dziecko jest niezrozumiane, a nawet pokrzywdzone.
Funkcje poznawcze u dziecka nie działają tak jak u Ciebie
Przede wszystkim funkcje poznawcze u dziecka nie działają tak samo, jak u Ciebie. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej. Dzieci z zaburzeniami sensorycznymi wymagają profesjonalnej opieki, a także wsparcia psychologicznego. W przeciwnym razie ich codzienne funkcjonowanie będzie kłopotliwe, a w skrajnych przypadkach również niebezpieczne dla nich lub ich otoczenia. Pomocne w zrozumieniu zaburzeń oczami dziecka są profesjonalne warsztaty, a także książki i ebooki wydane przez specjalistów. Informacje na ten temat znajdziesz m.in. w naszej książce “Podróż do świata dziecka”. To skarbnica wiedzy w zakresie integracji sensorycznej, a także nieoceniona pomoc w zrozumieniu świata dziecka, który jest zupełnie inny od naszego.