Zmysł interocepcji – podwrażliwość.

Jak usłyszeć wewnętrzny głos płynący z ciała naszego dziecka? Zmysł interocepcji – podwrażliwość.

Drogi Rodzicu, Opiekunie – być może czujesz się zaskoczony czytając o zmyśle interocepcji, bo zazwyczaj nasza uwaga koncentruje się na zmysłach zewnętrznych takich jak wzrok, słuch, smak, węch czy dotyk. Należy mieć na uwadze to, że oprócz powyższych zmysłów zewnętrznych posiadamy zmysły wewnętrzne takie jak układ przedsionkowy, propriocepcja czy właśnie interocepcja. Nasz organizm jest cudownie działającym systemem, który poprzez zmysły wewnętrzne i zewnętrzne komunikuje się ze światem. Jeśli zmysły działają prawidłowo to jesteśmy w stanie adekwatnie reagować na pojawiające się sytuacje i różne okoliczności. Jeśli zmysły są zaburzone to reakcje są nieprawidłowe i w zależności od stopnia zaburzenia danego zmysłu organizm albo potrzebuje więcej bodźców, aby zareagować (podwrażliwość), albo pojawiająca się ilość bodźców powoduje, że widzimy świat, jako kłującego jeża (nadwrażliwość).

Kilka słów o interocepcji

Interocepcja to ósmy zmysł, nazywany również ukrytym, który pozwala nam wykryć to, co dzieje się wewnątrz naszego ciała. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/aś się co sprawia, że czujesz uczucie głodu lub potrzebę skorzystania z toalety? To właśnie interocepcja pomaga wymieniać informacje pomiędzy układem nerwowym a naszym ciałem.

Jak to działa? Otóż ten zmysł pomaga komunikować naszemu ciału do mózgu to, co dzieje się w jego wnętrzu i tym samym określać odpowiednie reakcje organizmu. Zmysł ten posiada specjalne receptory nerwowe w całym ciele, w tym w organach wewnętrznych, kościach, mięśniach i skórze. Receptory te wysyłają informacje do mózgu, który wykorzystuje je do określenia naszego samopoczucia. Zadaniem zmysłu interocepcji jest pomaganie naszemu ciału w utrzymaniu optymalnej równowagi zwanej homeostazą. Ruchy jelit, głód, sytość, bicie serca, oddychanie, zmęczenie, potrzeba skorzystania z łazienki, temperatura ciała, mdłości, ból, sen – za to odpowiedzialny jest ten zmysł.

Interocepcja a emocje oraz podwrażliwość sensoryczna w obrębie tego zmysłu

Interocepcja działająca we właściwy sposób pomaga w uświadamianiu sobie swoich własnych odczuć (jesteśmy w stanie dobrze zinterpretować to, co płynie z naszego ciała), co wpływa na posiadanie świadomości siebie i własnych potrzeb, a to znów pomaga w zrozumieniu innych ludzi, czyli interocepcja pomaga w stawaniu się emocjonalną i empatyczną jednostką społeczną.

Zaburzenie interocepcji w kontekście podwrażliwości (potrzeba mocniejszych doznań) dotyczy dzieci, które:

  • Nie odczuwają potrzeby odpoczynku i nie interpretują sygnałów płynących z ciała (szybsze bicie serca, przyspieszony oddech) jako zaproszenie do zwolnienia tempa działania (czasami interpretujemy takie zachowanie jako „żywe srebro” czy „dziecko napędzane przez system słoneczny)
  • Nie potrafią określić, czy odczuwają głód/ nasycenie, co w konsekwencji może doprowadzić do zaburzenia odżywiania
  • Mają zaburzone odczuwanie potrzeb fizjologicznych, co może przejawiać się w formie późnego odpieluchowania czy np. nieutrzymania moczu, czucia, że chcą skorzystać z toalety w momencie, gdy już dochodzi do puszczenia zwieraczy
  • Nie potrafią zinterpretować sygnałów płynących z ciała, że zbliża się jakieś niebezpieczeństwo

Kilka pytań w temacie umiejętności nazywania przez dziecko swoich stanów

Wiedząc już nieco więcej o zmyśle interocepcji możemy zadać sobie kilka pytań, które pomogą w określeniu czy nasze dziecko wymaga wsparcia terapeutycznego w tym obszarze. Pamiętajmy, że wspieranie dzieci od wczesnych miesięcy ich życia w obrębie integracji sensorycznej procentuje na przyszłość. Zachęcamy więc do rozwijania talentów dzieci, odkrywania w nich artystów z pomocą SGM-Kids i przygotowanych przez nas produktów.

A już 16 października zapraszamy na wyjątkowy warsztato-koncert muzyczno-plastyczny „Muzyka malowana Ekspresją Sensoryczną™”, który:

  • Zapewnia wspaniałą zabawę rodzica z dzieckiem
  • Pobudza do działania wszystkie zmysły, a to procentuje na rzecz jego ciągłego rozwoju

Bilety dostępne pod adresem: https://www.kupbilecik.pl/imprezy/61263/komorniki/get.dirty.dancing/

Lista kontrolna: Interocepcja (autor Aleksandra Światowska):

1. Czy dziecko posiada umiejętność nazywania swoich emocji?

2. Czy dziecko rozpoznaje sytuację, która może wywołać określoną emocję?

3. Czy potrafi ocenić, na jakim poziomie regulacji obecnie się znajduje?

4. Czy dziecko sygnalizuje pragnienie?

5. Czy dziecko sygnalizuje głód/ sytość?

6. Czy sygnalizuje potrzeby fizjologiczne?

7. Czy dziecko sygnalizuje zmęczenie/ senność?

8. Czy dziecko sygnalizuje, że jest mu za zimno bądź za gorąco?

9. Czy sygnalizuje, że odczuwa ból?

10. Czy dziecko rozpoznaje emocje innych ludzi?

Źródła:

http://www.pppnt.com.pl/dla-rodzicow/84-interocepcja-a-emocje-i-zachowanie-dzieci.html

https://barbarapakula.pl/obszary-zaburzen-integracji-sensorycznej/ https://www.acusmed.pl/blog/interocepcja-a-powiez/