Zmysł temperatury – podwraźliwość

Podwrażliwość zmysłu temperatury, czyli potrzeba dużo wrażeń, aby odczuć ten zmysł

Kiedy mówimy o podwrażliwości sensorycznej mamy na myśli przytłumioną lub „ostudzoną” świadomość sensoryczną otoczenia, w którym się znajdujemy. Wiąże się to z obniżoną reaktywnością na pewien rodzaj bodźców sensorycznych. Co to właściwie oznacza? Otóż układ nerwowy ma trudności z rejestracją dopływających informacji, co powoduje, że dziecko reaguje zazwyczaj dopiero przy silnych bodźcach lub dużej ich liczbie, co może spotykać się z dużym zaskoczeniem postronnych osób, które odczuwają swoje zmysły w prawidłowy sposób.

Dziecko może:

  • być wycofane
  • wyglądać na apatyczne
  • z dużym opóźnieniem reagować na pojawiające się w jego przestrzeni bodźce sensoryczne
  • intensywnie poszukiwać wrażeń, aby dostarczyć sobie odpowiedniej stymulacji, co może wyglądać tak, jakby dziecko nigdy nie miało dość

W kontekście zmysłu temperatury i podwrażliwości dziecka trzeba mieć na względzie jego skłonności do szukania stymulacji w tym obszarze. Jeśli dziecko potrzebuje więcej bodźców, aby np. odczuwać ciepło to jego zachowanie może dotyczyć np:

  • przebywania bardzo blisko przy źródle ciepła (kominek, grzejnik)
  • ubierania się na cebulkę, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort
  • intensywnego zażywania kąpieli słonecznych

Wiedząc o podwrażliwości sensorycznej dziecka można właściwie zadbać o jego komfort i fizyczny i psychiczny. Dotyczy to np. kupowania odpowiedniej bielizny (np. termicznej), smarowania ciała kremami z wysokimi filtrami etc. Świadomość występowania tego zaburzenia i umiejętna jego diagnoza może być wyjaśnieniem wielu sytuacji takich jak np. uporczywe zdejmowanie przez dziecko czapki, bo ono nie czuje zimna.

Wspieranie ogólnosensoryczne rozwoju dzieci to zdecydowanie najlepsza inwestycja na poczet ich dorosłego życia. Zmysły przenikają się wzajemnie, działające w prawidłowy sposób pozwalają na odbieranie świata w niezakłóconej formie. Uważność na potrzeby dzieci oraz podążanie za ich rozwojem pozwala nam w odpowiedni sposób wychwycić obszary wymagające naszego wsparcia. Terapia poprzez zabawę to jedna z najlepszych form pracy z dziećmi, która i pomaga odkryć w dzieciach ich talenty i pomaga w zacieśnianiu więzi rodzinnych i rozwija je multisensorycznie.

W naszej ofercie znajduje się wiele zabaw, które rozwijają dzieci sensorycznie, a także produkty Get Dirty®, które dbają o czystość ubrań naszych dzieci. Kiedy myślimy o wspieraniu potencjału naszych pociech oraz o dobrej zabawie to odwiedzenie sklepu SGM Kids wydaje się dobrym pomysłem!

Polecane produkty:
https://sklep.sgmkids.com/product/mata-3w1-get-dirty-flaming
https://sklep.sgmkids.com/product/fartuszek-get-dirty/ 
https://sklep.sgmkids.com/product/kombinezon-get-dirty/